BEDELSİZ NAKİL VASITASI İTHALATI

ÖNEMLİ NOTLAR VE SÜREÇ

1. Kesin ödeyeceğiniz miktar gümrüğe gittiğinizde belli olacaktır.
2. KDV ödediğinize ve geri aldığınıza dair bütün belgeleri, tercümesiyle birlikte yanınızda bulundurunuz. Tercümeyi arabayı aldığınız ülkedeki Türkiye elçiliği/konsolosluğundan yaptırınız.
3. Eğer ödediğiniz KDV'yi geri aldığınıza dair belge sunamazsanız, o vakit Fatura bedelinizden ödediğiniz KDV düşülmeyecek, Türkiye'de daha fazla vergi ödeyeceksiniz. Bu durumda fatura bedeline kdv miktarını da ekleyip öyle hesaplayın.
4. 6 ay veya 24 ay muhabbeti: Yurtdışında yaşayan vatandaşlar arabalarını Türkiye'de yabancı plakasıyla 24 ay kullanabilirler. Ama dikkat edin, "yurtdışında yaşayanlar" deniliyor. Bu özel izne "Turistik Muafiyet" deniyor. Turistik muafiyetten faydalanan vatandaş, arabasını iki sene sonra gelip gümrüğe kaydedemez. Kaydetmeye kalkışırsa cezası bulunmakta. Cezanın ne olduğu ve ne kadar olduğunu bilmiyoruz.
Yurtdışında yaşarken Türkiye'ye kesin dönüş yapan kişiler ise (Görevleri bitip Türkiyeye kesin dönüş yapan memurlar gibi), altı ay içinde arabalarının gümrük işini bitirmeleri gerekiyor. Altı içinde bitirmezlerse, cezası var. Cezanın ne olduğu ve ne kadar olduğunu bilmiyoruz.
Türkiye'ye kesin dönüş yapan vatandaşlar ve memurların pasaportlarına iki senelik turistik muafiyet damgası vurulmuş olsa bile, arabanızı altı ay içinde kaydetmeniz gerekiyor.
5.Daha ilave bilgi için Ticaret Bakanlığının sitesini ziyaret edebilirsiniz: Ticaret Bakanlığı

GEREKLİ BELGELER:
1.Dilekçe (Gideceğiniz gümrükte var)
2.Taahhütname (Gideceğiniz gümrükte var)
2.Sizin ve varsa eşinizin pasaportları ve ön sayfa fotokopileri
3.MEMURLAR İÇİN: kurumunuz personel dairesinden alacağınız yurtdışı görevinizin başlama bitiş tarihlerini gösteren yazı.
4.Yabancı ülkeden aldığınız ruhsat belgesi, tercümesi ve fotokopisi.
5.Fatura ve Ödeme belgenizin (varsa orjinali), tercümesi ve fotokopisi.
6.Ziraat Bankasından bir hesap açın, mobil programı telefonunuza indirin. Parayı hazırda tutun, gümrük ödemeleriniz Ziraat Mobil programı üzerinden hemen yapabilirsiniz. Böylece aynı gün işiniz bitebilir. Aynı gün işiniz bitmezse arabayı bir geceliğine gümrüğe bırakmanız gerekiyor. Bu da ekstra iş ve maliyet demek. Gecelik gümrük araba parkının 250 tl civarı ücreti var.
7.Araç sigortanızı da götürmelisiniz. Türkiye'ye girdiğiniz sınır kapısında yabancı plakalı araçlara sigorta yapan küçük sigorta dükkanları var. Ordan sigorta yapabilirsiniz. Yada yabancı sigortanızı tercüme ettirerek götürebilirsiniz. Groupama sigortanın bu acentesi yabancı plakalı araçlara sigorta yapıyor: +90530 592 4440.
8.Aracınızı da tabiki götürmeniz gerekiyor. Gümrük muayene memuru aracı kontrol ediyor.

SÜREÇ
1.Randevu almaya gerek yok. Gümrükçülere gerek yok. İşinizi kendiniz halledebilirsiniz. Gümrükler sabah 8'de açılıyor (2021 Şubat itibariyle).
2.Gümrük işini 6 ay içinde yapmalısınız. Türkiye'ye girerken pasaportunuza iki yıl süre vurulmuş olsa bile 6 ay içinde gümrük işini yapmalısınız.
3.Gümrük işleri bittikten sonra sırasıyla şöyle olacak:
4.TSE'den araç projenizi hazırlatmanız gerekiyor. Bunun için bir araç proje hazırlayan bir firmayla irtibata geçmeniz gerekiyor. Ankara'da bu işi yapan firmalardan bir tanesi: Yeni Anıl Mühendislik (Tel: +905338192209). Telefonla arıyorsunuz onları, herşeyi hallediyorlar. Siz sadece en son TSE Kontrol Merkezine gidiyorsunuz. Yaklaşık 500-600 tl gidiyor.
5.Araç fenni muayene. Herhangi bir TUVTURK istasyonunda oluyor.Yaklaşık 400-500 tl.
6.Ankara'da iseniz Balgat 40.Noterine gidin. Diğer noterler bu işi bilmeyebiliyor bazen. Yaklaşık 250 tl.
7.Plaka basım yerine gidin. Yaklaşık 60 tl (2021 Şubat fiyatı).
8.Son olarak elinizdeki araç ve gümrükle ilgili belgelerle birlikte Vergi Müdürlüğüne gidin. Ankara'da: Yenimahalle Yeğenbey Vergi Müdürlüğü. Burada aracınızı vergi sistemine kaydediyorlar, sonra da MTVsini ödüyorsunuz.

Aracınız hayırlı olsun. Sorularınız için: drysoftware1@gmail.com